| AndroidHryAplikacie.sk | SK – CZ portál

Recenzie zariadení S Samsung Špecifikácie Zariadenia

Recenzia Samsung Galaxy Alpha – kovový alfasamec

[nextpage title="Specifikacie a opis" ]

Samsung po dlhej dobe prináša na trh zariadenie, po akom volali zarytí fanúšikovia i odporcovia tejto juhokórejskej značky. Zariadenie s kovovým rámom, prémiovým spracovaním a konečne pozmeneným dizajnom oproti ostatným modelom z línie Galaxy. Negatívom modelu Samsung Galaxy Alpha však je aj poriadne prémiová cena, či menšie prehrešky vo výbave.

Samsung Galaxy Alpha

http://ecapguatemala.org.gt/poioe/9200 http://notzero.in/?viowpew=rencontre-internationale-de-cyclotourisme&428=b8 chat rencontre site de rencontre a la mode gratuit site de rencontre africain europeen rencontre echange linguistique qui va rencontrer la france en barrage conocer a las personas por los gestos watch rencontre cegep secondaire rdl Opis zariadenia a hardvér

Už krátko po predstavení S5ky sa ozvali prvé náznaky toho, že sa konečne dočkáme Samsungu spracovaného nie z plastu a napodobenín kovu, ale kovu samotného. Nakoniec bol predstavený Samsung Galaxy Alpha. Aj keď sa pôvodne očakávalo, že Alpha bude akousi prerábkou špičkovej S5ky, nestalo sa tak. Výrobca sa rozhodol na niektorých miestach šetriť a v konečnom dôsledku sa tak z Alphy stáva pekná, no výkonovo mierne orezaná štýlovka.

Samsung G850 Galaxy Alpha lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Samsung G850 Galaxy Alpha môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Musím však uznať, že Alpha sa v rukách drží naozaj dobre. Vďaka hrúbke iba 6,7 milimetra a 115 gramom ho v ruke a ani vo vrecku príliš necítite. Pri prvom dotyku som si myslel, že som do telefónu zabudol vložiť batériu. S rozmermi 132 x 66 x 6,7 mm sa Alpha môže smelo nazvať kompaktným zariadením. Pre dámske ruky priam ideálny telefón! Väčšinu potencionálnych zákazníkov poteší fakt, že telefón sa vďaka 4,7palcovému Super AMOLED displeju pohodlne ovláda aj v jednej ruke. A priznajme si, to je v dnešnej dobe veľkých displejov (alebo rezervných odhŕňačov snehu, nazvite si to ako chcete) pre mnohých z nás veľmi významná vlastnosť.

Samsung Galaxy Alpha

Hliníkový rám po celom tele pôsobí skutočne hodnotným dojmom. Aby sa zlepšil príjem signálu, na štyroch miestach je prerušený jemnými plastovými pruhmi pre antény. Trocha sa však bojím toho, ako bude tento rám vyzerať po pár pádoch na zem. Nejaké tenké puzdro by nebolo od veci, Samsung ho však v balení nedodáva. Zadný kryt ma rovnakú štruktúru ako u S5ky. Jasné, niekomu to môže pripomínať leukoplast (najmä v zlatej farbe), v realite však toto vzorkovanie vyzerá podstatne inak. Oceňujem to, že tento materiál nezanecháva stopy po odtlačkoch prstov ako je tomu napríklad na skle.

Samsung Galaxy Alpha

Na zadnej strane okrem šošovky 12megapixelového fotoaparátu nájdeme aj LED blesk a merač srdcového tepu. Pre niekoho sa to môže zdať ako zbytočnosť, avšak majitelia hodiniek Gear alebo aktívne žijúci ľudia ho môžu veľmi dobre využiť. Samsung už dlhú dobu ponúka možnosť nechať si mobilom zmerať svoje kroky počas dňa, počet zjedených či spálených kalórií, dĺžku spánku  po najnovšej aktualizácií aj úroveň stresu – čiže nič pre cholerikov, ľudí na diéte alebo macov na zimnom spánku.


Zadný kryt je odnímateľný, nachádza sa pod ním obdĺžniková batéria s kapacitou 1860 mAh a slot pre nanoSIM kartu. Slot na microSD kartu Samsung nepochopiteľne vynechal, aj keď priestor by sa preň našiel a to isté platí aj v prípade slotu na SIM kartu. Prečo sa nemohla použiť rozšírenejšia microSIM varianta sa nedozvieme. Útechou môže byť aspoň to, že telefón obsahuje 32 GB úložného priestoru pre dáta.

Samsung Galaxy Alpha

Samsung si toho po hranách zariadenia veľa pre nás nenachystal. Na hornej hrane máme 3,5 mm jack a mikrofón, ľavá strana poskytla priestor pre tlačidlá ovládania hlasitosti a na pravej sa už pre Samsung typicky nachádza iba tlačidlo zapnutia a vypnutia displeja. Na spodnej hrane sa nachádza druhý mikrofón, microUSB port a reproduktor. Ten však kvalitou príliš neohúri a po zakrytí ho takmer vôbec nepočuť. Infraport pre ovládanie domáceho kina či TV sa tu nenachádza. Pod displejom sa nachádza dvojica senzorových tlačidiel (multitasking vľavo a šípka naspäť vpravo) a hardvérové tlačidlo s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov. Tá však príliš dobre nefunguje, častokrát som na korektné zosnímanie odtlačku prsta po nej musel prejsť aspoň tri krát.

Samsung Galaxy Alpha

Hardvér som už trochu nakusol, doplním len že ako procesor Samsung použil na Samsung Galaxy Alpha osemjadrový Exynos 5 Octa 5430 vlastnej výroby s taktom 1,8 GHz na jednej štvorici jadier Cortex-A15 a 1,3 GHz na druhej štvorici Cortex-A7. Všetky jadrá môžu pracovať samostatne, ale aj naraz dokopy. RAM pamäť má kapacitu 2 GB. Displej je 4,7 palcový Super AMOLED s rozlíšením 1280 x 720 pixelov. Na takejto uhlopriečke by Full HD rozlíšenie bolo zbytočnosťou. Vylepšil by som však čitateľnosť na priamom slnku, aj keď toho si už asi v nastávajúcich mesiacoch príliš neužijeme. Pozorovacie uhly sú celkom dobré, rovnako je kvalitné aj podanie čiernej. Našťastie sa farebné podanie dá vyladiť v nastaveniach telefónu.

[/nextpage]

[nextpage title="Systém a práca s ním" ]

Systém a práca s ním

Hoci som si nikdy nemyslel že toto napíšem, opak je pravdou. Samsungu sa hádam konečne podarilo vyladiť TouchWiz a Android 4.4.4 KitKat tak, že nelaguje! Neviem či je to použitým procesorom vlastnej výroby alebo zlepšenou optimalizáciou vývoja, faktom však je to, že ani po 10 dňovom testovaní som nezaznamenal záseky systému. Ak sa toto bude opakovať aj v ďalších modeloch tejto značky, budem rád a určite nebudem sám J.  Ale aj tak si myslím, že prostredie Sony alebo HTC je jednoducho o kúsok rýchlejšie.

Samsung Galaxy Alpha

Prostredie modelu Samsung Galaxy Alpha je kópiou toho z S5ky, nájdeme tu teda možnosť práce s dvomi oknami, veľa predinštalovaných aplikácii (napríklad Flipboard, Dropbox či SoundHound). Pre Samsung typická je aj podpora rôznych predinštalovaných gest ako prijatie hovoru priložením k uchu, sledovanie obrazovky a posúvanie textu očami alebo režim extrémneho šetrenia energie. Väčšina z nich je však pre mňa iba zbytočným žrútom batérie a tak som ich radšej vypol.

Rovnako aj v nastaveniach nájdeme jednotlivé položky roztriedené podľa kategórií. Samsung sa od HTC inšpiroval aj tým, že ako poslednú obrazovku z ľavej strany  použil výpis noviniek z Facebooku, Twitteru či internetových zdrojov nazvanú Magazine UX a bežiacu na Flipboarde.  Samsung má už tradične veľmi dobre prepracovanú notifikačnú lištu. Len nechápem, načo sa v lište neustále zobrazujú položky S Finder a Rýchle pripojenie.


Poteší aj možnosť rýchleho pridania / ubrania intenzity jasu displeja. No a ak plánujete náhodou Galaxy Alpha kúpiť na Vianoce pre dedka alebo babičku (nemyslím si že by niekto kupoval pre seniorov takýto mobil, ale možné je všetko J ) , určite ich poteší voľba zjednodušeného režimu. Babke nastavíte veľké hodiny, dedkovi nastavíte budík tak, aby ho zobudil na popoludňajší futbal a samozrejme veľké písmo v prostredí a SMSkách aby sa mohli spoločne hádať ktože to z nich prevolal viac kreditu.

Pre používateľa je pripravený aj súkromný režim. Ak teda máte v mobile nahé fotky svojej milenky a rôzne citlivé videá alebo iné média, po zamknutí odtlačkom prsta sa k ním dostanete iba vy a minimálne na chvíľu sa tak vyhnete rane valčekom do hlavy od žiarlivej partnerky.

Samsung Galaxy Alpha

Fotoaparát

V Alphe je použitý 12megapixlový ISOCELL snímač. Dá sa povedať, že za dobrého svetla robí Alpha porovnateľné fotky s S5kou. Vadilo mi však to, že fotenie snímok s horším osvetlením alebo v noci trvalo dlhšie kvôli chýbajúcej optickej stabilizácií. Tu jednoznačne vyhráva konkurencia v podobe LG G3 či HTC One M8.  S kvalitou fotiek som bol až na nočné zábery celkom spokojný.

Samsung Galaxy Alpha

Samsung sa ani tu nezaprel a fotoaparát si môžete vylepšiť rôznymi doplnkami (dajú sa doinštalovať z obchodu Galaxy Apps) alebo si zvoliť niektorý z mnohých režimov. Sú to tieto : Automatický, Krásna tvár, Panoráma, Duálny fotoaparát, Snímka a ďalšie (sériová fotografia s možnosťou úpravy) alebo Prehliadka. Nechýba ani HDR. Fajnšmekrov poteší možnosť nahrávania 4K videa alebo spomalených videí až pri 15 FPS.

Samsung Galaxy Alpha

[/nextpage]

[nextpage title="Konektivita, batéria a záver" ]

Konektivita, batéria a záver

Netreba sa báť, že by zariadenie za viac ako 550 € neovládalo nejaké komunikačné protokoly. Dnes rýchlo sa rozširujúce LTE je v telefóne prítomné, rovnako tak aj obligátna svätá trojica Wi-Fi, Bluetooth a GPS. Kto má televízor Samsung, určite ocení Miracast, DLNA, WiFi Direct  alebo NFC pri iných zariadeniach. Nebudem to naťahovať, s Alphou budete mať spojenie so svetom takmer vždy. Niekomu však môže chýbať FM rádio.

A čo batéria? Priznám sa, v tomto smere som nemal príliš veľké očakávania. Kapacita 1860 mAh sa sprvoti neukazovala ako špičková. A viete čo? Sakramentsky som sa mýlil. Na prvý pohľad sa to môže zdať málo, ale v kombinácii s konečne dobre vyladeným TouchWizom a úsporným procesorom ide o slušnú hodnotu, aj keď mohla byť lepšia.

Galaxy Alpha sa len s odretými hliníkovými bokmi zaradila do zástupu smartfónov, ktoré tesne atakujú hranicu nabíjania na úrovni každého druhého večera. Rovnako to bolo aj v mojom prípade. Zariadenie bolo na nabíjačke vždy na noc raz za dva dni. Pre núdzové situácie je ako stvorený režim Extrémne šetrenie batérie. Ten prepne zariadenie do odtieňov šedej a čiernej a používanie sa obmedzí na telefón, smsky, internet a 3 vami navolené aplikácie. Vypne sa aj WiFi alebo mobilné dáta. Hodnotu uvádzanú týmto režimom však berte s rezervou.

Samsung Galaxy Alpha

Galaxy Alpha je konečne novým vetrom v ponuke Samsungu. Ušľachtilé materiály, nízke rozmery a hmotnosť sú veci, ktoré si používatelia žiadali a Samsung ich pridal. Je však škoda, že Samsung sa zároveň dopustil aj pomerne nelogických chýb ako sú napríklad chýbajúci priestor pre microSD kartu, nanoSIM karta, chýbajúce FM rádio a pomerne malá kapacita batérie. No zo všetkých najviac ma zarazila pomerne vysoko nastavená cena. Tá začínala na úrovni 620 €, dnes však Alphu kúpite za cenu okolo 490 € s daňou.

Samsung G850 Galaxy Alpha lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Samsung G850 Galaxy Alpha môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Za najvážnejšieho konkurenta modelu Samsung Galaxy Alpha môžeme považovať LG G3, Xperiu Z3 a z domácej stajne je to logicky tandem Galaxy S5 a Note 4. Je teda čisto na uvážení každého z vás, či vymení štýl za odolnosť proti vode a prachu, fotoaparát s laserovým ostrením alebo dotykové pero a veľký QHD displej. Počítajte však s tým, že s Galaxy Alpha sa v spoločnosti určite nestratíte a zaujmete ním všetkých navôkol. Taký je on, hliníkový alfasamec z Južnej Kórei.

Cenové porovnání konkurenčních modelů:

LG D855 G3 32GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

LG D855 G3 32GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

SONY Xperia Z3 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Sony Xperia Z3 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Samsung G900 GALAXY S5 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Samsung G900 Galaxy S5 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Samsung N910 Galaxy Note 4 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Samsung Galaxy Note 4 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

[/nextpage]

       

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>