| AndroidHryAplikacie.sk | SK – CZ portál

Hry Recenzie hier S Stratégie

Recenzia – Transport Tycoon: ako sa legenda popasovala s dotykovými displejmi?

rec-tt

Priznám sa, že éru Transport Tycoon na staručkých počítačoch s DOS systémom som priamo nezažil. Tá hra si ma však získala aj trochu neskôr, keď už boli na trhu iné na prvý pohľad pokročilejšie stratégie manažmentu. Transport Tycoon môže nabrať na popularite znovu, a to vďaka nedávno vydanému oficiálnemu portu.

Gameplay

Transport Tycoon je rozsiahla strategická hra, ktorá vás postaví do role majiteľa prepravnej spoločnosti. Ako to už býva, na začiatku biznisu máte len obmedzené finančné zdroje, a preto štart býva neľahký. V reálnom svete na vás číha všadeprítomná konkurencia, no v Trasnport Tycoon môžete hrať sami aj sami – je to na vás.

Ako už bolo povedané, vašou jedinou úlohou je budovať prepravné impérium, pričom za poskytnuté služby s ním spojené inkasujete peniaze. Na začiatok je vhodné postaviť prvú stanicu a rovnako aj železnicu, ktorá bude spájať dve mestá s najväčším potenciálom cestovania chtivých zákazníkov. Podľa môjho názoru je železničná doprava najlepším zdrojom príjmov a postoj som nezmenil ani pri hraní mobilnej verzii TT. Niečo podobné funguje aj pri ostatných druhoch prepravy. Ak chcete vybudovať cestnú dopravu, potrebujete zastávky (a samozrejme cestnú sieť). Na väčšie diaľky sú vhodné lietadlá a teda budete stavať letiská. Dôležitá je aj lodná doprava, ktorá vyžaduje doky.

tt-rec-6

Jednotlivé statické body prepravy (čiže zastávky, letiská, stanice, doky) majú dôležitú úlohu v tom, že ich pospájaním môžete vybudovať funkčnú cyklicky pracujúcu transportnú sieť, ktorá automaticky naloží tovar a ten následne prepraví do cieľového miesta. V zásade platí, že väčšia vzdialenosť znamená aj väčšie zisky.

Nesmiem zabudnúť ani na samotné dopravné prostriedky, ktoré si sami kupujete a vyberáte. Ponuka vždy závisí od doby, v ktorej sa nachádzate. To znamená, že v minulom storočí nemôžete čakať rýchle elektrické jednokoľajky, Boeing 747, spoľahlivé autá či obrovské ropné lode. Modernejšie prostriedky prídu až postupom času. Budete sa preto musieť uspokojiť s parnými lokomotívami, pomalými autami, vrtuľovými lietadlami a základnými loďami. Dopravných prostriedkov je skrátka naozaj veľa (viac ako 150), o čom sa sami presvedčíte.

A čo tovar? Čo to vlastne budeme prevážať? Cestujúcich z bodu A do bodu B, uhlie do elektrární, železnú rudu do oceliarní a následne špecializovaných tovární, ropu do rafinérií, drevo do okolitých píl, peniaze medzi bankami… a tak ďalej. Vždy musíte kontrolovať, či váš vlak/auto/loď/lietadlo už neprekračuje hranicu životnosti. Časté poruchy vás totiž stoja peniaze. Samozrejmosťou je strategické budovanie dopravnej siete, aby ste mali čo najväčší zisk bez veľkých nákladov.

tt-rec-8

Transport Tycoon pre Android používa ako hlavný ovládací prvok dotykový displej a nie myš, ako to bolo pri PC verzii. Všetky akcie sú teda sprostredkované dotykom. Stavba ciest, budovanie tunelov, kupovanie vozidiel, zadávanie úloh – to všetko sa realizuje dotykom prsta. Ak chcete dianie na hernej mape priblížiť, použijete dva prsty pinch-to-zoom gestom. Otočením dvoch prstov dôjde k rotácii pohľadu. Tieto ovládacie prvky nie sú veľmi “pružné” a je cítiť, že TT je hra z roku 1994.

Je očividné, že aj užívateľské rozhranie bolo značne prispôsobené novému ovládaniu,. Vývojárom sa to podarilo veľmi dobre, no na menších a menej citlivých displejoch sa nevyhnete menšiemu zmätku. Transport Tycoon je hra, ktorá vyžaduje časté kontrolovanie rôznych údajov a skrátka rýchle reakcie bez počítačovej myši nie sú možné. Ale s tým bolo treba počítať.

Tradičný gameplay ani ovládanie určite nie sú kameňom úrazu. Znechutiť váš môžu lagy (na testované Nexus 4 aj Nexus 7) , ktoré sú na niektorých zariadeniach veľmi časté a žiaľ, nevyhol som sa im ani ja. Ešte horšie je to, že lagy môžu vyústiť do úplného spadnutia hry. Optimalizácia pre rozličné zariadenia je teda slabá. Týmto ale nechcem TT úplne zhodiť. Verzia pre iOS beží dobre, takže problém by sa mal dať vyriešiť.

Záver

Transport Tycoon pre Android je remake veľmi kvalitnej hry. Vývojári vlastne s gameplayom neurobili nič, a preto mali viac času na prispôsobovanie sa mobilnej platforme. To sa im podarilo len v tom zmysle, že vytvorili nové užívateľské rozhranie. Optimalizácia je ale nemenej dôležitá a práve v tej vidím obrovské medzery. Pozitívne je to, že sa dajú odstrániť.

Mimochodom, hra je aj pomerne drahá, čiže kúpa 6-eurovej zalagovanej hry nie je veľmi rozumná (lagy samozrejme nemá každý užívateľ, pozrite si recenzie na Play Store týkajúce sa vášho zariadenia).

Transport Tycoon see url free disabled dating usa site de rencontre entierement gratuit 06 enter site go to site enter site see eltern kennenlernen tipps chat et rencontre en ligne sur rochefort sur mer site de rencontre 11 25 ans hodnotím na 3/5, avšak po úspešných opravných updatoch si hodnotenie môžete pokojne zdvihnúť aj na plný počet, pretože inak je hra skvelá. Zatiaľ si môžete vyskúšať známy neoficiálny OpenTTD pre Android so stabilným frameratom, no klasickým UI z PC verzie.

[app]com.thirtyonex.TransportTycoon[/app]

Galéria

Video

       

7 comments on “Recenzia – Transport Tycoon: ako sa legenda popasovala s dotykovými displejmi?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>